Mapucze w kleszczach zachodniej (anty)”cywilizacji”

  -TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
User avatar
Kamil Kończak
zaufany użytkownik
Posts: 13021
Joined: Wed Jun 24, 2009 5:11 pm
płeć: mężczyzna

Mapucze w kleszczach zachodniej (anty)”cywilizacji”

Postby Kamil Kończak » Sat Feb 09, 2013 6:07 pm

http://opolczykpl.wordpress.com/2012/09 ... lizacji-2/

Nazwa Mapucze wywodzi się od słów Mapu, oznaczającego Ziemię, oraz che oznaczającego ludzi – czyli znaczy tyle co “ludzie ziemi”. Już tutaj widać różnicę pomiędzy Mapuczami i tzw. “białą cywilizacją”, nazywającą Ziemię planetą ludzi. Mapucze zaś skromnie uważali siebie za ludzi Ziemi. Oni przynależeli do Ziemi, a nie ona do nich.

Hiszpanie nazywali Mapuczy Araukanie (Araucanos). Mapucze to zbiorcza nazwa kliku ludów: Picunchów, Huillichów und i Pehuenchów ( Picunche, Huilliche und die Pehuenche).

Nie wszystkim wspólnotom Mapuczy udało się zachować przez wieki niepodległość. Picunchowie już w przedkolumbijskiej Ameryce zostali w dużym stopniu podbici przez imperium Inków. Po podboju państwa Inków przez hiszpańską konkwistę lud ten dostał się pod panowanie katolickich rzezimieszków z Europy.
Mapucze jako jedyne plemię Ameryki Południowej oparło się kolonizacji hiszpańskich konkwistadorów. Nie przyszło im to łatwo.
Już w 1546 roku nad ich świętą rzekę Bio Bío dotarły hordy jahwistów pod wodzą Pedro de Valdivia, pierwszego generalnego gubernatora Chile. On sam dostał się do niewoli Mapuczy w 1553 roku i zginął z ich rąk. Polska wiki wypisuje na temat jego śmierci brednie:

“Kiedy Valdivia dostał się do niewoli, nasycili go złotem w ten sposób, że urządzili zgromadzonemu ludowi uroczystą ucztę, na zakończenie której wlali Valdivii do ust czarę roztopionego złota. Potem nieszczęśnika nadziano na pal, wycięto mu serce i zjedzono je.”

Jest to klasyczna katolicka propaganda mający przedstawiać podbijane ludy jako barbarzyńców i kanibali – aby w ten sposów dawać brutalnemu podbojowi legitymizację “cywilizowania” tychże domniemanych “barbarzyńców”.

Już niemiecka wiki jest o wiele obiektywniejsza pisząc, że istnieje kilka sprzecznych wersji śmierci konkwistadora de Valdiviy. Według kronikarza Alonso de Gongora Valdivia z dwóją innych dostał się do niewoli, był torturowany, a na koniec obcięto mu głowę nabijając ją na włócznię. Kronikarz Vicente Carvallo podał, że po trzech dniach w niewoli Vildivia zginął od uderzenia maczugą w głowę. Ale są i inne relacje dotyczące śmierci konkwistadora. Także sama data jego śmierci w zależności od kronikarza lokowana jest pomiędzy 25 a 31 grudnia.

Jak by nie było, rabuś i grabieżca wiary, ziemi i wolności zginął z rąk tych, którym wiarę, ziemię i wolność rabował.

Przy czym, jeśli był on torturowany, to na tortury naprawdę rzetelnie sobie sobie zapracował. Valdivia sam torturował lokalnych indiańskich wodzów wojennych Guaito, Pangue, Lincuo, Guaicha, Paineli, Renque, Llaipo, Toraquin i Millanque kładąc ich na rozpalonym żarze z dużego ogniska, chcąc wydobyć z nich w ten sposób informacje. Indianie milczeli jednak jak z
Pragniesz czegoś? - rób to bo zaczniesz o tym marzyć.

" May your love of the form culminite in the love of
the formless."

https://www.youtube.com/watch?v=0joS1fzwFcU

Return to “historia”

Who is online

Users browsing this forum: CommonCrawl [Bot] and 0 guests