Sens życia

duchowość, etyka, religia
Regulamin forum
W tematach dotyczących choroby proszę pisać w odpowiednim poddziale "dyskusji ogólnej".
Awatar użytkownika
[usunięte]
zaufany użytkownik

Re: Sens życia

Post autor: [usunięte] »

Jak jesteś dobry to wykazujesz się postawą czynienia dobra, ale niekoeniecznie czynisz dobro, to jak z ratowaniem czyjegoś życia, w pierwszej kolejności sprawdzasz że tobie nie grozi niebezpieczeństwo aby nie dołączyć do poszkodowanego.

Myślę, że niektórzy fanatycy nie odróżniają dobra od zła, ponieważ bardziej się skupiają na autorytetach niż na własnym rozsądku.
Co było pierwsze tęcza czy garniec złota?

Awatar użytkownika
Catastrophique
zaufany użytkownik

Post autor: Catastrophique »

Arakiel pisze:
ndz paź 06, 2019 9:50 pm
Jak jesteś dobry to wykazujesz się postawą czynienia dobra, ale niekoeniecznie czynisz dobro, to jak z ratowaniem czyjegoś życia, w pierwszej kolejności sprawdzasz że tobie nie grozi niebezpieczeństwo aby nie dołączyć do poszkodowanego.

Myślę, że niektórzy fanatycy nie odróżniają dobra od zła, ponieważ bardziej się skupiają na autorytetach niż na własnym rozsądku.
Myślę, że intencje mają spore znaczenie oraz koncowy efekt dzialan. Rozsądek bywa zawodny i ubarwiony cynizmem, egocentryzmem i masa innych rzeczy. Skomplikowane z nas istoty dosyc.
Can Delight

Awatar użytkownika
Digital
zaufany użytkownik

Post autor: Digital »

Zgadzam się, pojęcie dobra jest uniwersalne.

Awatar użytkownika
[usunięte]
zaufany użytkownik

Post autor: [usunięte] »

Catastrophique pisze:
ndz paź 06, 2019 9:55 pm
Arakiel pisze:
ndz paź 06, 2019 9:50 pm

Myślę, że intencje mają spore znaczenie oraz koncowy efekt dzialan. Rozsądek bywa zawodny i ubarwiony cynizmem, egocentryzmem i masa innych rzeczy. Skomplikowane z nas istoty dosyc.
Rozsądek jest najlepszym moralnym kompasem, z autorytetami jest taki problem, że są nimi liderzy z różnych środowisk a wśród liderów jest największy odsetek psychopatów, którzy żyją poza moralnością i nie rozumieją dobra i zła.
Człowiek nie jest często przyczynowo-skutkowy, dlatego gdy masz dobre intencje, drugi człowiek może przefiltrować to przez emocje a wtedy efekt końcowy może się różnić od zakładanego. Dlatego czynienie dobra może się rozminąć z celem.
Co było pierwsze tęcza czy garniec złota?

Awatar użytkownika
Digital
zaufany użytkownik

Post autor: Digital »

Dokładnie, bardzo często owi liderzy żyją daleko poza granicami moralności, tylko doskonale się maskują i kryją się z tym. Gdy to wychodzi na światło dzienne mamy afery podobne do tych jakie miały miejsce za poprzednich rządów. Z czynieniem dobra jest natomiast jak z częstowaniem cukierkiem obcych, jeden zje i mu posmakuje, a drugi zje i będzie miał zapaść bo akurat jest uczulony, albo ma cukrzycę i ty za to bekniesz. Bo żeś się przywalił ze swoimi cukierkami tam gdzie cię nikt nie prosił, nie chciał, ani nie zapraszał. Co innego jak masz własną cukiernię lub w takowej pracujesz i ludzie sami do ciebie przychodzą po cuksy i ciastka, albo zwracają się większe firmy w sprawach hurtowych.

Wróć do „filozofia”