"Dzień dobry, Robin".


Moderator: moderatorzy

Regulamin forum
cezary123
zaufany użytkownik
Posty: 26682
Rejestracja: pn paź 10, 2011 9:47 pm
płeć: mężczyzna

"Dzień dobry, Robin".

Postautor: cezary123 » sob cze 26, 2021 9:43 am

https://www.youtube.com/watch?v=qc_se7eBxtY





[i]„Media nie mogłyby poznać prawdy, bo sam Robin nic nie wiedział. [...] na pewnym poziomie można sobie z tym poradzić [z chorobą – przyp. red.], jeśli wiesz, o co w ogóle chodzi. Robin nigdy nie wiedział. On i jego żona czuli, że coś jest nie tak, ale choroby nie rozpoznano aż do sekcji zwłok”, dodaje reżyser".[/i]

https://viva.pl/ludzie/newsy/choroba-robina-williamsa-dlaczego-popelnil-samobojstwo-dokument-o-zyciu-i-smierci-aktora-132884-r1/



[i]"Twórcy w prosty sposób próbują przybliżyć jaki wpływ miało otępienie ciałami Lewy’ego na zdrowie psychiczne i fizyczne Williamsa, które ostatecznie doprowadziło do tragicznej śmierci uwielbianego przez miliony fanów na całym świecie aktora".[/i]

https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Dzie%C5%84+dobry%2C+Robin+Zwiastun+nr+1-54688









Okazuje się, że przyczyną tragicznej śmierci niekoniecznie była depresja maskowana uśmiechem czy używki. (Co nie zmienia faktu, że są to przyczyny w wielu przypadkach).



[i]

"Otępienie z ciałami Lewy’ego (DLB, dementia with Lewy bodies) jest chorobą pierwotnie neurozwyrodnieniową, należącą do grupy synukleinopatii. Charakteryzuje się obecnością w cytoplazmie komórek nerwowych — tak zwanych ciał Lewy’ego, czyli eozynofilnych wtrętów złożonych głównie z białka alfa-synukleiny [1]. Rozpowszechnienie DLB nie jest do końca znane; w wielu opracowaniach wymienia się je jako drugą pod względem częstości, po chorobie Alzheimera (AD, Alzheimer’s disease), przyczynę otępienia u osób po 65. roku życia. Jednak DLB jest rzadko rozpoznawane przez neurologów i psychiatrów [2]".[/i]


https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/44017/34532

cezary123
zaufany użytkownik
Posty: 26682
Rejestracja: pn paź 10, 2011 9:47 pm
płeć: mężczyzna

Re: "Dzień dobry, Robin".

Postautor: cezary123 » sob cze 26, 2021 12:48 pm

[i]"Pierwszymi objawami DLB są często omamy wzrokowe, epizody dezorientacji w ciągu dnia oraz zaburzenia snu. Halucynacje (omamy) wzrokowe są objawem osiowym w DLB [3] i są to najczęstsze objawy psychotyczne (78%) obok zespołów błędnego rozpoznawania (np. zespół Capgrasa, objaw telewizora) (56%) i urojeń (25%) [5]. Treścią tych wyraźnych i szczegółowych doznań omamowych są zwykle barwne, trójwymiarowe obrazy zwierząt i dzieci pojawiające się w domu pacjenta [6]. Często są to obrazy postrzegane jako niezagrażające, a niekiedy ich widok może być nawet dla chorego przyjemny. Pacjenci mogą mieć również złudzenie ruchu nieruchomych obiektów [7]. Omamy wzrokowe przebiegają z całkowitym brakiem wglądu i krytycyzmu w zaburzeniach spostrzegania, bez lęku, mimo poczucia realności dostrzeganych obiektów [8]. W miarę postępu choroby halucynacje dotyczą także innych modalności. Urojeniowe przekonania nigdy nie są w DLB izolowane, ale zawsze powiązane z omamami.



W przypadku zespołu Capgrasa, który występuje w DLB znacznie częściej niż w AD [9], osoba chora jest przekonana, że jej bliską osobę (np. małżonka) zastąpił sobowtór (dubler). Niekiedy pacjent przez większą część dnia zachowuje się wobec tej osoby w podobny sposób jak dotychczas, a jedyna różnica polega na tym, że zwraca się do osoby bliskiej per „pan(i)”. Wieczorem może jednak próbować wyrzucić „dublera” z łóżka, a nawet z mieszkania. Czasem chory może być również przekonany, że „dubler” zrobił krzywdę jego bliskiej osobie, co wywołuje u niego lęk przed „dublerem” i może prowadzić do zachowań agresywnych.

(...)

Pacjenci walczą z postaciami występującymi w ich koszmarach, raniąc siebie i osoby towarzyszące. W ciągu dnia natomiast pojawia się nadmierna senność. U chorych z DLB, ze względu na towarzyszące zaburzenia funkcji układu autonomicznego, mogą również występować ortostatyczne spadki ciśnienia, problemy z autoregulacją temperatury i nadmierne pocenie się".[/i]


https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/44017/34532





"Zespół Capgrasa, inaczej zespół Sozji, to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się obecnością specyficznych urojeń - chory twierdzi, znana mu osoba (lub kilka osób), np. członek rodziny, przyjaciel, sąsiad, został podmieniony przez osobę o tym samym wyglądzie i zachowaniu. Twarz tej osoby nadal jest prawidłowo rozpoznawana przez chorego, ale nie ma psychologicznych ani fizjologicznych reakcji emocjonalnych związanych z poczuciem zaufania lub intymności.



Zespół Capgrasa należy do tzw. urojeniowego zespołu błędnej identyfikacji (delusional misidentification syndrome – DMS) - grupy ksobnych zaburzeń urojeniowych. Chory, u którego zdiagnozowano tego typu urojenia, jest przekonany, że osoby, przedmioty lub miejsca z jego otoczenia straciły lub zmieniły swą tożsamość. Do urojeniowego zespołu błędnej identyfikacji należą także zespół Fregoliego (schorzenie o charakterze odwrotnym do zespołu Capgrasa) oraz zespół intermetamorfozy i zespół sobowtóra.



Zespół Capgrasa - przyczyny

Zespół Capgrasa może być wynikiem uszkodzenia struktur neuronalnych w mózgu, które łączą ośrodek rozpoznawania twarzy z układem limbicznym, odpowiadającym za przypisywanie stanów emocjonalnych rozpoznawanym obiektom. Może do niego dojść w wyniku urazu mechanicznego (także podczas operacji w obrębie mózgu), po udarze, krwiakach mózgu, pęknięciu tętniaków. Tego typu zaburzenie może pojawić się także w przebiegu otępienia starczego. Jednak urojenia o takim charakterze najczęściej obserwuje się u schizofreników.



Zespół Capgrasa - objawy

Chory twierdzi, że bliska mu osoba (lub kilka osób) została podmieniona przez sobowtóra, a niekiedy przez robota lub istotę pozaziemską. Jednak nie potrafi logicznie wytłumaczyć, w jakim celu taki zabieg został wykonany. Mimo to przekonanie o podmianie w dalszym ciągu jest utrzymywane i nie można go w żaden sposób wyperswadować. Co ciekawe, chory nie podejmuje próby poszukiwania osób podmienionych ani nawet nie jest ciekawy, co się z nimi stało. Zwykle skupia się na działaniach, których celem jest zdemaskowanie "oszusta". Może także zachowywać się bardzo agresywnie wobec wyimaginowanego sobowtóra, a nawet podjąć próbę jego unicestwienia. Inni pacjenci mogą wykazywać lęk przed rzekomo podmienioną osobą".

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/zespol-capgrasa-przyczny-objawy-i-leczenie-zespolu-capgrasa-aa-1W9N-2NAr-WoYt.html





To jeszcze zobaczmy co to Zespół Fregoliego:



"Zespół Fregoliego to zaburzenie psychiczne, które cechuje obecność urojenia o absurdalnej treści. Chory twierdzi, że wszyscy ludzie są tak naprawdę jedną osobą, która nieustannie zmienia swój wygląd. Jakie są przyczyny i pozostałe objawy zespołu Fregoliego? Jak przebiega leczenie chorego?



Zespół Fregoliego to bardzo rzadkie zaburzenie psychiczne, które należy do tzw. urojeniowego zespołu błędnej identyfikacji (delusional misidentification syndrome – DMS) - grupy ksobnych zaburzeń urojeniowych. Chory zmagający się z tego typu zaburzeniami twierdzi, że osoby, przedmioty lub miejsca z jego otoczenia straciły lub zmieniły swą tożsamość. W przypadku zespołu Fregiloiego chory jest przekonany, że wszyscy ludzie to jedna i ta sama osoba (zwykle dobrze znana choremu), która cały czas zmienia swój wygląd. Mimo logicznego uzasadniania nieprawdziwości tych przekonań, są one niepodatne na wszelkie próby ich wyperswadowania.



Nazwa choroby pochodzi od nazwiska włoskiego aktora – Leopoldo Fregoliego. Słynął on z tego, że podczas występów teatralnych często zmieniał swój wizerunek. Chorobę po raz pierwszy zdiagnozowano ją w 1927 r. u 27-letniej kobiety. Twierdziła ona uparcie, że prześladują ją dwaj mężczyźni, przybierający postać różnych ludzi.



Zespół Fregoliego - przyczyny

Przypuszcza się, że przyczyną zespołu Fregoliego są zaburzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Urojenia o tak absurdalnej treści mogą się rozwinąć m.in. u osób, u których zdiagnozowano guza przysadki, a także zarażonych wirusem HIV lub kiłą. W późnym stadium kiły, kiedy dochodzi do zmian organicznych w mózgu, mogą występować urojenia absurdalne, fantastyczne. Niektórzy badacze twierdzą, że tego typu urojenia mogą pojawić się w przebiegu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niedoczynności tarczycy i po zatruciach, np. disulfiramem (lek stosowany w leczeniu alkoholizmu). Objawy zespołu Fregoliego obserwuje się w także u osób cierpiących na schizofrenię i otępienie starcze.



Zespół Fregoliego - objawy

Chory uporczywie twierdzi, że wszyscy ludzie są tą samą, dobrze znaną mu osobą, a różnice w ich wyglądzie zewnętrznym wynikają z tego, że osoba ta wciąż się przebiera. Ponadto u chorego pojawiają się urojenia prześladowcze. Chory sądzi, że jest śledzony, podsłuchiwany i podglądany ukrytą kamerą przez osobę, która przybiera postać różnych ludzi, mimo iż nie ma ku temu logicznych przesłanek.



Jak w rzeczywistości mogą objawiać się tego typu urojenia? Lekarze opisali przypadek 66-letniej kobiety z objawami nadciśnienia tętniczego, która twierdziła, że jej kuzyn wraz z żoną przebierają się, żeby udawać sąsiadów. Następnie śledzą ją, ponieważ są świadomi tego, że ona zna ich sekrety. U kobiety tej zdiagnozowano uszkodzenie w prawej okolicy skroniowo-ciemieniowej, które prawdopodobnie było przyczyną zaburzeń psychicznych".

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/zespol-fregoliego-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-CsLs-imPk-YTgS.html





I "objaw telewizora":



[i]"Niepokój psychoruchowy nasila się w godzinach popołudniowych. Czasem występuje tzw. objaw wędrowania, polegający na stałym, przymusowym chodzeniu po mieszkaniu oraz próbach wyjścia na zewnątrz związanych z przekonaniem, że chory nie jest we własnym mieszkaniu i musi wrócić do swojego domu, najczęściej przy tym ma na myśli dom z dzieciństwa.7



Objaw lustra i objaw telewizora dotyczą najczęściej osób w zaawansowanym stadium choroby. Chory nie rozpoznaje swojego odbicia w lustrze, może być agresywny w stosunku do osoby w nim widzianej oraz traktuje sytuacje obserwowane na ekranie telewizyjnym jako dziejące się w rzeczywistości"[/i]


https://podyplomie.pl/neurologia/31513,farmakoterapia-w-chorobie-alzheimera?page=2

Awatar użytkownika
137
bywalec
Posty: 262
Rejestracja: czw cze 15, 2017 7:08 am
płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: "Dzień dobry, Robin".

Postautor: 137 » sob cze 26, 2021 1:13 pm

Robin? Ależ oczywiście, Monty Python!



[media]https://youtu.be/xFgWLmfnv2Y[/media]
[b][url=https://jedentrzysiedem.blogspot.com]Mój osobisty blog autorski[/url][/b]


Wróć do „filmy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] i 0 gości