Najlepsza psychoterapia?

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
karuna
moderator
moderator
Gadu-Gadu: gie gie

Najlepsza psychoterapia?

Postby karuna » Fri Sep 05, 2014 2:48 am

Jak dla mnie najlepsza psychoterapia to własne podejście. Może powinno być zmienione, nadane na właściwe tory myślenia. Tego psychoterapeuta nie jest w stanie zrobić za nikogo. Wymaga dużej pracy i uczenia się na błędach. Na pewno wymaga poszukiwań jeśli człowiek szuka spokoju.
schizka się zawsze kończy.

amigo
zaufany użytkownik

Re: Najlepsza psychoterapia?

Postby amigo » Fri Sep 05, 2014 8:34 am

Psychoterapeuta potrafi wlasnie nakierowac na te dobre tory, samemu jest ciezko.Do tego potrzeba silnej woli i duzego samozaparcia do walki ze swoimi slabosciami.
Jutro kolejny dzien wiecej...

karuna
moderator
moderator

Postby karuna » Fri Sep 05, 2014 9:32 am

Zgadzam się.

moi
moderator
moderator
Gadu-Gadu: 9

Postby moi » Fri Sep 05, 2014 9:38 am

Czasami potrzebna jest pomoc terapeuty. Czasami jest wręcz nieodzowna. Człowiek samodzielnie nie jest w stanie tak szybko i skutecznie poddać się mechanizmowi odwrażliwiania, czy zastosować technikę implozji. Szczególnie te ostatnią trzeba stosować z ogromna uwagą i pod kontrolą kogoś bardziej doświadczonego.

To tylko niewielka część technik terapeutycznych, których pacjent nie może lub nie powinien stosować sam. A jest ich mnóstwo.

Karuna, czy TY kiedykolwiek brałeś udział w psychoterapii? Bo mam wrażenie, że Twoje uprzedzenia biorą się z nieznajomości tematu.

Pozdrawiam.m.

karuna
moderator
moderator

Postby karuna » Fri Sep 05, 2014 9:41 am

Pół roku chodziłem na indywidualną. Do tego psychoterapia na dziennych.

moi
moderator
moderator

Postby moi » Fri Sep 05, 2014 9:44 am

Jakie techniki stosowali terapeuci w Twoim przypadku? Jakiego rodzaju była to psychoterapia - jaki nurt, jaka szkoła?

Pozdrawiam.m.

karuna
moderator
moderator

Postby karuna » Fri Sep 05, 2014 9:48 am

Mój terapeuta jakąś mieszaną prowadził. Nie pamiętam co dokładnie, ale coś z Ericksona na pewno plus coś jeszcze. Pozostali to nie wiem, mam jedynie swoje odczucia.

Mi się grupowa jednak podobała, jakoś potrafiła podnieść na duchu. Widziałem jednak osoby, które bardzo cieszyły się z terapii ale nie potrafiły wrócić do normalnego życia.

moi
moderator
moderator

Postby moi » Fri Sep 05, 2014 9:51 am

Cóż, miarą jakości terapii jest jej skuteczność.
Jestem za podpisywaniem kontraktu z psychoterapeutą na początku terapii: określamy w nim jakie korzyści, w jakim czasie chcemy osiągnąć. To zobowiązuje terapeutę do pracy. W przeciwnym wypadku uprawia coś w rodzaju bajkopisarstwa.

Pozdrawiam.m.

karuna
moderator
moderator

Postby karuna » Fri Sep 05, 2014 9:55 am

Nie podpisywałem kontraktu, ale był wyznaczony cel. Cel nie został osiągnięty. Ale to może za trudne i za dużo oczekiwać w moim przypadku. Może źle wykorzystałem tę psychoterapię.

Niestety mylą się często u mnie psychologowie i może ciężko mi pomóc.

Nie jestem jakiś anty i jak bym miał okazję na fajną psychoterapię to bym wziął w niej udział raczej.

maja500
zaufany użytkownik

Postby maja500 » Wed Nov 05, 2014 1:18 pm

Mnie dotychczas żadna terapia nie pomogła. Chodziłam na psychoterapie 1,5 roku u jednej psycholog i kiepsko bardzo, ciągle przedłużała terapię mówiąc, że nic nie jest od razu, że to potrzeba kilku lat, wmawiała mi coś z czym nie mogłam się zgodzić, źle mnie interpretowała. Myślę, że odpowiedni nurt jest taką bazą dla psychoterapii, coś w co wierzymy np. według poznawczo -behawioralnej "zakotwiczeniem" w nas jest to ,że sądzimy ,że nasze problemy psychiczne wynikają ze złych empirycznych doświadczeń, coś źle zinterpretowaliśmy a np w przypadku nurtu gestalt takim "zakotwiczeniem" może być np. obwinianie rodziców za swoje problemy, bo ta terapia zakłada, że nasze problemy wynikają z niedopatrzenia, nieuwagi rodziców itd, dobrze myślę?? Żeby psychoterapia była skuteczna musimy chyba złapać ten "chaczyk" i uwierzyć. Wiara czyni cuda ;)
"Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze się widzi tylko sercem."
Antoine de Saint-Exupéry

karuna
moderator
moderator

Postby karuna » Wed Nov 05, 2014 9:16 pm

Tak, wiara czyni cuda. :)

spodsztancy
zaufany użytkownik
Status: aktor pisarz poeta. ostatnio mnie wystawiali na brodwayu

Postby spodsztancy » Wed Nov 05, 2014 9:50 pm

Mój terapeuta jakąś mieszaną prowadził. Nie pamiętam co dokładnie, ale coś z Ericksona na pewno plus coś jeszcze.

Ze statystyk wynika, że ze 60%-70% terapeutów stosuje mieszaną, dostosowaną do potrzeb pacjenta.

Ja chodzę na taką bez kontraktu, określonego celu (nawet nie umiałbym go określić) bo mam co najmniej ciężkie zaburzenia. Były momenty, że czułem, że pomaga. Ale nie pomaga. Czuję się zmęczony.
całuj rękę której nie możesz uciąć

karuna
moderator
moderator

Postby karuna » Wed Nov 05, 2014 10:34 pm

Ja żałuję, że w sumie to chyba olałem mojego, a chodziłem do niego z pół roku. Nie wiem czy to dobre słowo, w każdym razie nie podobało mi się i szkoda, bo żałuję, bym sobie popytał.

Mickey
zaufany użytkownik
Status: freelancer - CG

Postby Mickey » Wed Nov 05, 2014 10:58 pm

Cóż, miarą jakości terapii jest jej skuteczność.
Jestem za podpisywaniem kontraktu z psychoterapeutą na początku terapii: określamy w nim jakie korzyści, w jakim czasie chcemy osiągnąć. To zobowiązuje terapeutę do pracy. W przeciwnym wypadku uprawia coś w rodzaju bajkopisarstwa.

Pozdrawiam.m.
Ja zauważyłem że u dobrych terapeutów ( tzn tych których ja oceniam jako dobrych ), zawsze praktycznie każde spotkanie coś dawało. Nigdy nie miałem wrażenia że tracę czas, albo że korzyść jest odroczona w czasie. A u tych u których niby miałem "pracować" na korzyści w przyszłości, kończyło się tym, że po dłuższym czasie rezygnowałem, i miałem poczucie straconego czasu i pieniędzy.

spodsztancy
zaufany użytkownik
Status: aktor pisarz poeta. ostatnio mnie wystawiali na brodwayu

Postby spodsztancy » Wed Nov 05, 2014 11:05 pm

i szkoda, bo żałuję, bym sobie popytał.
Ale o co chodzi?
całuj rękę której nie możesz uciąć

Return to “psychoterapia”