Mój brat chce iść "w świat" - proszę o pomoc!!

-TMOVE_BUTT AMOVE_BUTT SMOVE_BUTT
Gosia_K
zarejestrowany użytkownik

Mój brat chce iść "w świat" - proszę o pomoc!!

Postby Gosia_K » Thu Jan 30, 2014 12:31 am

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Zalogowałam się bo nie wiem, gdzie szukać pomocy. Mój brat jest chory na schizofrenię. Nie leczy się. Mieszka z rodzicami, częste są kłótnie. Teraz chce iść w świat, ot tak przed siebie, bo mówi że się dusi. Moja mama nie wie już co ma zrobić. Żeby to jeszcze lato było, ale teraz.. on nie ma pieniędzy, jest zimno.. Co zrobić? Jak go przekonać, żeby nie szedł? Żeby się leczył? Proszę o pomoc.

cezary123
zaufany użytkownik

Re: Mój brat chce iść "w świat" - proszę o pomoc!!

Postby cezary123 » Thu Jan 30, 2014 12:34 am

Witaj.
Ile lat ma Twój brat?

Eden
zaufany użytkownik

.

Postby Eden » Thu Jan 30, 2014 12:55 am

.
Last edited by Eden on Wed Oct 01, 2014 5:48 am, edited 1 time in total.

siostraF20
bywalec

Postby siostraF20 » Thu Jan 30, 2014 1:16 am

Moja siostra też nie chce się leczyć już od wielu lat i też nie raz mówiła, że się wyprowadzi, a jednak ma świadomość, że sobie sama nie poradzi, bo nie jest w stanie pracować ani samodzielnie funkcjonować. Może zapytanie brata o jego plany po wyprowadzce uświadomi mu, że to nie takie proste? Niektórzy chorzy niestety tak mają, że uciekają... :(

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Thu Jan 30, 2014 1:18 am

Może zapytanie brata o jego plany po wyprowadzce uświadomi mu, że to nie takie proste?
Wszystko jest trudne, dopóki nie stanie się proste.

Gosia_K

Postby Gosia_K » Thu Jan 30, 2014 11:38 am

Witam, brat ma 34 lata.. na koncie niezbyt wiele przepracowanych godzin jak na swój wiek, choć pomocny nieraz jest, nie można powiedzieć. Mówi że do pracy się nie nadaje, ma jakieś problemy skórne i to ma być powód. Powiem mamie, żeby zadała mu to pytanie, ale nie wiem czy pomoże. Wydaje się, że jest oderwany od rzeczywistości. Nie wie ile kosztuje życie itp. Miał (chyba jeszcze ma ) rentę 600 zł - tylko na swoje potrzeby - bo jedzenie i spanie za darmo i to jest dla niego mało. A wiadomo jak jest, ludzie mają o wiele mniej po opłaceniu rachunków i funkcjonują.. Wydaję mi się, że on myśli, że jak sobie pójdzie w ten świat to "jakoś to będzie", ale nie wiem, nie rozumiem tego.

Gosia_K

Postby Gosia_K » Thu Jan 30, 2014 11:59 am

Dopytałam mamę - brat powiedział, że chce się usamodzielnić. Na pytanie co będzie jadł i gdzie będzie spał odpowiedział, że ma to nas nie interesować. Chcę po prostu iść przed siebie.. ;(

cezary123
zaufany użytkownik

Postby cezary123 » Thu Jan 30, 2014 1:24 pm

Dopytałam mamę - brat powiedział, że chce się usamodzielnić. Na pytanie co będzie jadł i gdzie będzie spał odpowiedział, że ma to nas nie interesować. Chcę po prostu iść przed siebie.. ;(
Jak zarobi sobie pieniążki, to niech idzie. W chorych też trzeba wierzyć.
Ja bym jeszcze to popierał.

Oczywiście trzeba zadbać o dobry kontakt z bratem. Żeby z Wami nadal rozmawiał i traktował jak bliską rodzinę.

Każda praca, chociaż niedoskonała jest lepsza od doskonałego próżnowania.

Jak go życie zmusi, to będzie zarabiał jak trzeba :)

Gosia_K

Postby Gosia_K » Thu Jan 30, 2014 2:34 pm

Żeby on tylko chciał pracować - jakby to było dobrze! Ale on się do pracy nie wybiera, jak już pisałam. Jak mówi, nie nadaje się i nie ma pracy dla niego. Kiedyś już wyszedł z domu, to spał np. na stacji paliwowej. Więc nie wygląda to za ciekawie. Dlatego jakby to było lato, to byśmy się tak nie martwili, ale może po prostu gdzieś zasnąć i zamarznąć :( Jakby go życie zmusiło... nie wiadomo, może właśnie zostanie bezdomnym żebrakiem :( Mógłby u nas w mieście wynająć kawalerkę, bo to małe miasto i nie jest drogo, tyle by zarobił choćby pracując w jakimś sklepie i miałby swój kąt (odpoczynek od rodziców) ale nie chce...

44
zaufany użytkownik

Postby 44 » Thu Jan 30, 2014 2:57 pm

Takie wymysły nie biorą się znikąd. Musi być jakiś spory problem w zachowaniu jego otoczenia. Radziłbym tam szukać rozwiązania. Jak mu będzie dobrze w domu, to nigdzie nie będzie wyruszał.
Just remember that death is not the end. Heaven or hell? The choice is Yours.
"Żaden cudzołożnik, żaden kłamca, żaden bałwochwalca nie wejdzie do Królestwa Niebieskiego"-JAHSZUA (JEZUS CHRYSTUS)

Gosia_K

Postby Gosia_K » Thu Jan 30, 2014 5:41 pm

Takie wymysły nie biorą się znikąd. Musi być jakiś spory problem w zachowaniu jego otoczenia. Radziłbym tam szukać rozwiązania. Jak mu będzie dobrze w domu, to nigdzie nie będzie wyruszał.
To fakt, średnio się dogaduje z tatą, są spięcia, ale z drugiej strony - kto dorosły chce mieszkać z rodzicami? Zdrowi nie chcą a i chorzy chyba też niekoniecznie. Każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia, nawyki, chce mieć swój "kąt", a tu się ściera w dodatku starość (tata jest ok 70ki i niestety tez się robi dziwny) z chorobą. Dobrze by było, żeby wyszedł z domu, ale tak normalnie - wynajął coś i poszedł do pracy. Czemu tak nie chce zrobić? Mamę natomiast podziwiam, bo zawsze jest jest dla niego, gadają nieraz godzinami ale potem i tak potrafi być na nią zły czy ją oskarżać bezpodstawnie.. ale to chyba tak jest z tą chorobą..

siostraF20
bywalec

Postby siostraF20 » Thu Jan 30, 2014 6:30 pm

Pewnie, że to świetnie, że brat chce się usamodzielnić! :) Myślałam, że jest w jakiejś ciężkiej psychozie i dlatego ucieka. Ja próbuję zmotywować siostrę do tego, żeby zaczęła się powoli uniezależniać (ma 40 lat). Fajnie by było zrobić z tego cel, do którego środkiem jest ustabilizowanie choroby. Piszesz, że brat pomaga i rozmawia, czyli nie jest tak źle. :)

Gosia_K

Postby Gosia_K » Fri Jan 31, 2014 2:17 pm

Dziękuję wszystkim za komentarze i rady.

WTC
bywalec

Postby WTC » Sat Feb 01, 2014 4:28 pm

Takie deklaracje pójścia "W świat",bez sprecyzowanych planów,mogą (ale nie muszą) być też ostatecznym wołaniem o pomoc przed popełnieniem...wiadomo czego.

piotr 84
bywalec

Postby piotr 84 » Sun Feb 02, 2014 9:58 pm

on może to zrobić może znajdzcie mu miejsce na otwartym w innej części polski tu na forum są nawet tematy o domach dla chrych funkcjonujących inaczej niż zwykłe Dps-y w których są jakieś zasady ale jest większa wolność u mnie w województwie podlaskim jest taki w konarzycach chyba takie " odejście " jest potrzebą człowieka też tak mam

Return to “mój brat/siostra jest chory/a”