Klomipramina czyli Anafranil

Moderatorzy: Chłopiec Papuśny, Moderatorzy zwykli

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik
Status: aktor pisarz poeta. ostatnio mnie wystawiali na brodwayu

Klomipramina czyli Anafranil

Post autor: spodsztancy » śr maja 04, 2016 5:15 pm

Klomipramina − trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny, chlorowana pochodna imipraminy. Do lecznictwa wprowadzony w latach 60. XX wieku przez szwajcarski koncern Novartis.
Klomipramina hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny ze szczeliny synaptycznej (wychwyt serotoniny jest hamowany w znacznie większym stopniu), zaś jej główny metabolit demetyloklomipramina silniej hamuje wychwyt noradrenaliny. Klomipramina blokuje również receptory muskarynowe, histaminowe oraz receptory α.

Wskazania:

depresja
nerwica natręctw
fobie
lęk napadowy
przewlekłe stany bólowe
przedwczesny wytrysk
moczenie nocne u dzieci (powyżej 5 lat)

Przeciwwskazania

uczulenie na lek
stosowanie inhibitorów MAO
niedawno przebyty zawał serca

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:

padaczki,
schizofrenii
jaskry
nadczynności tarczycy
chorób wątroby i nerek
alkoholizmu

Działania niepożądane

senność
nadmierne pocenie
ból głowy
zaparcia
suchość błon śluzowych
niepokój
nudności
kołatanie serca
zaburzenia akomodacji
zaburzenia seksualne
wysypka

Działania niepożądane stopniowo ustępują po upływie ok. 2 tygodni.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klomipramina

Ja poległem na efektach ubocznych, które wystąpiły równo po 2 tygodniach brania dawki 150 mg.
Efekty oboczne, jak:
- metaliczny posmak w ustach,
- "brak snów" (znaczy niepamięć snów, co u mnie jest niezwykłe, gdyż zazwyczaj doskonale je pamiętam, [co nawiasem mówiąc wcale nie jest fajne, jak prawie noc w noc śni się koszmary]),
- wybudzanie się w nocy,
- kompletny zanik libido,
- kołatanie serca,
...jeszcze dało się znieść, ale jak równo po 2 tyg.
- dostałem drgawek i zacząłem się zlewać zimnym potem,
lekarstwu podziękowałem, bo się nie dało po prostu wytrzymać.

Może było warto się jednak przemęczyć (choć wydawało się to niemożliwe)? Lek stary i ponoć mocniejszy od wszelkich SRRI. Nie wiem czy ktoś ma tutaj jakieś pozytywne doświadczenia z tym lekiem? Może on by mi pomógł?
całuj rękę której nie możesz uciąć

Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik

Re: Klomipramina czyli Anafranil

Post autor: hvp2 » czw maja 05, 2016 8:06 am

Leki trójpierścieniowe są faktycznie mocniejsze/skuteczniejsze od SSRI, tyle że są bardziej toksyczne i szkodliwe dla serca. Ja brałem "Anafranil" bardzo dawno temu. W wyniku jego zażywania zmieniło mi się pismo - drobiłem takie malutkie literki... Poza tym pamiętam dokuczliwe zaparcia.

W wyniku jego zażywania nie ustąpiła u mnie depresja. Natomiast pamiętam zależność psychiczną polegającą na obawie, że jak lek odstawię to będzie gorzej. Niestety nie pamiętam jaką dawkę "Anafranilu" brałem wtedy.

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » czw maja 05, 2016 10:35 am

hvp2 pisze:W wyniku jego zażywania nie ustąpiła u mnie depresja.
No to źle dla Ciebie, dla mnie - pocieszające, bo to kolejny głos za tym, że niewiele straciłem. :) Teraz jestem z powrotem na sertralinie, która mnie w jakimś tam procencie pomaga. Niestety chyba w niewystarczającym i będę naciskał swoją doktorę o coś dodatkowego, może jakiś stabilizator nastroju? Obecnie biorę 300 amisulprydu (ale będę chyba zmniejszał - lekarka w zakresie neuroleptyku daje mi swobodę regulowania sobie od 0 do 400 mg, taka fajna jest ;)), 150 asertinu i 15 mirtazapiny i nadal mi za mało. :(
hvp2 pisze:Natomiast pamiętam zależność psychiczną polegającą na obawie, że jak lek odstawię to będzie gorzej.
Taka zależność to jest zawsze, z każdym lekiem, co nie? ;)

Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik

Post autor: hvp2 » czw maja 05, 2016 11:32 am

spodsztancy pisze:Taka zależność to jest zawsze, z każdym lekiem, co nie? ;)
Na pewno nie z każdym. Choćby jak człowiek się źle czuje na neuroleptyku w sensie negatywów to ma szanse, że jak sobie obniży to mu się poprawi. Poprawi jeśli chodzi o nadmierną senność, pustkę czy apatię. Ale wtedy znowu ryzykuje nawrót pozytywów.
spodsztancy pisze: Obecnie biorę 300 amisulprydu (ale będę chyba zmniejszał - lekarka w zakresie neuroleptyku daje mi swobodę regulowania sobie od 0 do 400 mg, taka fajna jest ;)), 150 asertinu i 15 mirtazapiny i nadal mi za mało. :(
Jak amisulpryd ma działać przeciwdepresyjnie i mobilizująco to dawka optymalna to jest chyba 100 mg. Mniej jest za mało, a więcej grozi hiperprolaktynemią.

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » czw maja 05, 2016 12:05 pm

hvp2 pisze:Na pewno nie z każdym. Choćby jak człowiek się źle czuje
Nie no, rzecz jasna, że po takim, po którym się człowiek źle czuje - nie. :)
hvp2 pisze:Jak amisulpryd ma działać przeciwdepresyjnie i mobilizująco to dawka optymalna to jest chyba 100 mg. Mniej jest za mało, a więcej grozi hiperprolaktynemią.
Tak zrobię. Brałem już jakiś czas 100 mg, tylko przypałętały mi się marzenia samobójcze, byłem kompletnie rozmiękczony, myślałem, że się zaczyna kolejna korba, wystraszyłem się i zwiększyłem. Na 300 i tak myślę o samobójstwie i tak. Jak już się gówno przyplącze to nie odpuści, co? Będę dążył do 100 mg albo do zera nawet niech mi się tylko dobrze Asertin z powrotem załaduje. Wszak, póki co, jestem nie F20 tylko F60.31 i nie muszę brać neuroleptusów. ;)

Awatar użytkownika
Wspaniale
zaufany użytkownik

Post autor: Wspaniale » czw maja 05, 2016 4:37 pm

Brałem to lata temu jako pierwszy antydepresant w wersji SR czyli
o przedłużonym działaniu. Już nie pamiętam, czy pomagało, czy nie,
bo zostało zafundowane razem z psychotropem. Prehistoria. Zeszły
rok w sumie też jest zamierzchłym czasem. Niekiedy nawet miniony
ranek.

Awatar użytkownika
unreal
zaufany użytkownik

Post autor: unreal » pt maja 06, 2016 1:51 pm

spodsztancy pisze: będę naciskał swoją doktorę o coś dodatkowego, może jakiś stabilizator nastroju?
Dziwne, że przy bpd nie przepisała Ci żadnego stabilizatora.
LaDopamina

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » pt maja 06, 2016 2:41 pm

unreal pisze:Dziwne, że przy bpd nie przepisała Ci żadnego stabilizatora.
Tym bardziej będę prosił.

Miałem jakiś czas Absenor (kwas walproinowy), ale działał jak placebo (chociaż przyznam, że krótko brałem), a poza tym w ulotce była cała masa efektów ubocznych, jak wypadanie włosów czy tycie. Odstawiłem.

Będę próbował namówić lekarkę na lamotryginę, gdyż jestem dobrze nastawiony do tego leku; słyszałem dobre opinie, wyczytałem, że ma mało skutków ubocznych.

Zobaczymy. Do tej pory jechałem wyłącznie na neuroleptykach i antydepresantach. A dobór takich leków był podyktowany moimi objawami. Depresją i paranoidalnością. Jakichś wielkich wahań nastroju, słynnych przy bpd przejść od idealizacji do dewaluacji nie mam i nie przejawiam. Moja psycholog się z tą opinią zgadza. Jeśli jestem faktycznie bpd, to bardzo nietypowym.

Potrzebowałbym jakiegoś nieuzależniającego odpowiednika alprazolamu, czyli czegoś, co działa na GABA, kwas y-aminomasłowy. Po alprazolamie moje objawy ustępują jak ręką odjął i staję się spokojniejszy, mniej nerwowy, bardziej wyluzowany, bardziej kontaktowy, mniej depresyjny, mniej paranoiczny i w ogóle wszystko lepiej. W sumie cud - lek dla mnie. Gdyby jeszcze nie rosła na niego tolerancja, gdyby nie uzależniał i gdyby można by go stosować ciągle, to miałbym swój wymarzony lek.

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » pn maja 09, 2016 10:01 am

Niestety, muszę napisać o tym antydepresancie, że jako jedyny do tej pory nie tyle mi nie pomógł, co zwyczajnie zaszkodził. Kompletnie porypał mi mój spokojny sen. O ile do czasu Anafranilu miałem kłopoty z zasypianiem, to jeśli jednak już usnąłem, spałem snem kamiennym i ledwo mnie budzik budził. Teraz (znaczy po przygodzie z Anafranilem)? Nie dość, że mam kłopoty z zasypianiem, to jeszcze się wybudzam w nocy, zazwyczaj koło 5 rano. Do tego wstaję przed budzikiem, mam niespokojny i płytki sen. I to wszystko pomimo odstawienia. :evil:

Uważajcie ludzie na tę substancję! Ostrzegam! Ja do niej już nawet z kijem nie podejdę. :evil:

Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik

Post autor: hvp2 » pn maja 09, 2016 10:07 am

spodsztancy pisze:Teraz (znaczy po przygodzie z Anafranilem)? Nie dość, że mam kłopoty z zasypianiem, to jeszcze się wybudzam w nocy, zazwyczaj koło 5 rano. Do tego wstaję przed budzikiem, mam niespokojny i płytki sen. I to wszystko pomimo odstawienia. :evil:
Może to się jednak z czasem unormuje?! Jak dawno temu odstawiłeś "Anafranil" :?:
Ile aktualnie godzin sypiasz w nocy :?: :?:
...i czy zdarza Ci się podsypiać w ciągu dnia?

----------
PS. Zobacz też na poniższy artykuł o higienie snu, może coś Ci on pomoże.
http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/show.html?id=69683

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » pn maja 09, 2016 10:16 am

Odstawiłem z 10 dni temu.

Teraz sypiam powiedzmy normalnie - te 6 czy 7 godzin, ale się wybudzam, śpię bardzo niespokojnie, co było przynajmniej przed Anafranilem dla mnie kompletnie nietypowe - jak już zasnąłem, spałem jak zabity.

W ciągu dnia nie jestem w stanie zasnąć pomimo zalekowania także neuroleptykami - nie jest ze mnie typ śpiocha; w ciągu dnia odczuwam cały czas lęki i napięcie, które uniemożliwiają podsypianie w ciągu dnia. Tego typu śpiochem nie byłem nawet po olanzapinie czy kwetiapinie. Ciągłe pobudzenie lękowe i przeciwieństwo bycia sennym - to coś, co mnie charakteryzuje.

Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik

Post autor: hvp2 » pn maja 09, 2016 10:42 am

spodsztancy pisze:Odstawiłem z 10 dni temu.
To jeszcze nie było wystarczającego czasu, aby Ci się to wszystko w mózgu unormowało. Myślę, że w ciągu miesiąca najdalej powinno się unormować.
Teraz sypiam powiedzmy normalnie - te 6 czy 7 godzin, ale się wybudzam, śpię bardzo niespokojnie,
Masz poczucie straty, ale patrząc obiektywnie jakoś tę noc przesypiasz. Ja chciałbym bardzo sypiać tyle, co Ty sypiasz obecnie. Aktualnie sypiam 3-4 godziny na dobę i też snem płytkim, prawie bez marzeń sennych.
W ciągu dnia nie jestem w stanie zasnąć pomimo zalekowania także neuroleptykami - nie jest ze mnie typ śpiocha;
To dobrze że nie sypiasz w dzień. Gdyby tak było to w nocy sypiałbyś jeszcze gorzej.
w ciągu dnia odczuwam cały czas lęki i napięcie, które uniemożliwiają podsypianie w ciągu dnia.[...]. Ciągłe pobudzenie lękowe i przeciwieństwo bycia sennym - to coś, co mnie charakteryzuje.
Te lęki i napięcie mogą być rezultatem jakiegoś konfliktu wewnętrznego, albo mogą mieć podłoże seksualne - brak satysfakcjonującego życia seksualnego. Mogą też być związane z realiami Twojego życia codziennego albo - jeśli nie masz pracy - lękami o przyszłość.

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » pn maja 09, 2016 11:07 am

hvp2 pisze:Te lęki i napięcie mogą być rezultatem jakiegoś konfliktu wewnętrznego, albo mogą mieć podłoże seksualne - brak satysfakcjonującego życia seksualnego. Mogą też być związane z realiami Twojego życia codziennego albo - jeśli nie masz pracy - lękami o przyszłość.
Konfliktów wewnętrznych, to ja mam sto pięćdziesiąt.
Życia seksualnego bym nie przeceniał. Spokojnie daję radę bez. ;) Dziewczyny nie mam, bo jestem zaburzony na tym punkcie i chyba już nie chcę nikogo obarczać moją osobą. Poza tym, zbytnia bliskość drugiego człowieka powoduje, że się dezintegruję - muszę trzymać ludzi na dystans. Nie myślę też o seksie jak nakazuje KK. Mam gdzieś co gada KK. Sposoby zastępcze - cóż - walenie gruchy wzmacnia paluchy i nic więcej! :lol: Na lęk i napięcie nie pomaga. Wątpię żebym był jakoś seksualnie sfrustrowany - za bardzo jestem przez SSRI wykastrowany! Nie czuję, że rymuję...
Lęki o przyszłość - owszem, jak zresztą i o wszystko inne, lęki przed światem, drugim człowiekiem, nawet nuda wpędza mnie w lęk. Myślę, że dużo racji jest w tym, co piszą o borderline na wikipedii w miejscu: ETIOLOGIA
Niektórzy badacze:
plasują zaburzenia z pogranicza na osi depresja-mania,
kojarzą je z czynnikami genetycznymi ,
wiążą je z wadliwym transferem neuroprzekaźników: serotoniny, noradrenaliny, acetylocholiny, kwasu γ-aminomasłowego i kwasu glutaminowego oraz z nadaktywnością ciała migdałowatego.
z wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C ... borderline

Awatar użytkownika
hvp2
zaufany użytkownik

Post autor: hvp2 » pn maja 09, 2016 11:28 am

Widzę, że bardzo jesteś zwolennikiem neurobiologii i farmakoterapii.

Ja jestem zwolennikiem raczej nowych doświadczeń życiowych, które mogą człowieka zmienić pozytywnie.
Zwłaszcza jak zostaną starannie przemyślane.
Nie jestem borderem, nikt mnie nigdy o takie coś nie podejrzewał nawet przez chwilę.

A chodzisz do pracy dzień po dniu :?:

Awatar użytkownika
spodsztancy
zaufany użytkownik

Post autor: spodsztancy » pn maja 09, 2016 11:40 am

Nie pracuję. :(
Nie wiem czy dam radę przeskoczyć własne lęki różnorakie - trzeba będzie się przekonać i to jak najszybciej, bo nasza (mieszkam z ojcem) sytuacja finansowa po śmierci mamy jest zwyczajnie zła i nie mogę już dłużej pasożytować.

Wróć do „antydepresanty, stabilizujące nastrój”